Loading

Yeme Alışkanlıklarımız Yaşla Birlikte Nasıl Değişiyor?

Bebeklik döneminde yemek alışkanlıkları anne sütünün tatlı olması nedeniyle tatlıya yönelik olarak eğilim gösteriyor. Sağlıksız beslenmenin temeli de bu şekilde atılmış oluyor. Yaşla birlikte ilerleyen abur cubur ve hazır gıda tüketimi kişinin birçok sağlık sorunu yaşamasına neden oluyor. Özellikle çiğ sebzeler ve yerel gıdalar tüketilmediğinde birçok kişi olumsuz etkileniyor. 

Aileden Miras Bir Alışkanlık

Aileden miras kalan bir alışkanlık olan beslenme alışkanlığı çocuğun ailesini izleyerek kazandığı bir sorun oluyor. Bu durumun önlenmesi için öncelikle tercih edilen yemek rutinlerinin ailede başlaması gerekir. Siz cips yerseniz çocuğunuz da bunu yemek ister. Ama sağlıklı besinler tüketirseniz, çocuğunuz da bu besinleri tercih eder. Beslenme alışkanlıkları son derece önemli alışkanlıklardır. Çünkü kişi yaşam boyu beslenmesi ve hareketliliğiyle sağlığına ulaşır. 

Yaş İlerleyince Düzeliyor

Metabolik hastalıklar kapıyı çalınca ve yaş ilerlediğinde beslenme alışkanlıkları da düzene giriyor. Ama bu sefer de birçok hastalıkla boğuşmak zorunda kalan bünyeler, sağlık açısından son derece yararlı ürünler arayışına giriyor. Başta yeşil sebzeler olmak üzere çiğ sebzeler ve proteinlerle beslenmek sağlık açısından yararlı oluyor. Oysa beslenme alışkanlıklarının yaşa göre değişmesi sadece ihtiyaca göre olmalı ve sağlıklı beslenme her zaman öncelikli olarak tercih edilmelidir.