Loading

Yeşilliklerinizi Saklamaya Özen gösterin

 Isından son derece faydalı olan yeşillikler, en narin olan besinlerdir aslında. Gerektiği şekilde saklanmaz ve temizlenmez ise çabuk bozulabilirler. Yeşillikleri iyi muhafaza etmenin yollarıda işte bunlardan geçiyor. 

Yapılan bazı hatalar yeşillikleri uzun süre saklayamamanıza neden olabilir. Uzun süre saklamanın yolları ise şöyle; 

Önceden paketlenmiş besinleri son kullanma tarihlerini kontrol ederek almaa ihmal etmeyin. Rafların en arka kısmında bulunan besinler genellikle daha uzun ömürlü olan besinlerdir. Eve getirdiğiniz etiketli olan besinle yıkanmış olarak gözüksede tekrar yıkamanız sağlığınız açısında tavsiye edilir. Yeşilliklerinizi soğuk suyla yıkamak ise onları daha lezzetli hale getirecektir. 

Yeşillikleri yıkamanın en iyi yollarından birisi ise salata çırpıcısı kullanmak. Süzgeçli kabın içine soğuk su koyun. Ardından yeşilliklerinizi içerisine daldırın. Yeşillikleri5 dakika kadar suyun içerisinde bekletin. Sonrasında süzün. İşlemi ikinci kez tekrar edin. İşlemi ikinci kez tekrar edin ve yeşillikleri suyun içerisine koyun. Suyun içerisinde elinizle hareket ettirin. Yeşillikleri yıkamak kadar kurutmakta bir kadar önemli. İyice yıkadıktan sonra suyunu süzün ve havlu kağıt üzerinde kurumaya bırakın. 

Sıra buzdolabında saklamaya. Kuruttuğunuz yeşillikleri uzun süre taze kalmasını istiyorsanız onları kese kağıdına sararak buzdolabında bekletebilirsiniz. Yeşillikleri kuruttuktan sonra cam kavanozda muhafaza edebilirsiniz. Böylece çabuk bozulmasını önleyebilirsiniz. Yeşillikleri depolamak için buzdolabının sıcaklığına dikkat etmek gerekiyor. Buzdolabınız belli bir seviyeden daha soğuksa sakladığınız yeşillikler ölebilir ve donabilir. Yeşilliklerin ıslak ve sümüklü bir hale gelmesine neden olur. 

Yorum Yap