Loading

Yüzünüzdeki Küçük Yağ Bezecikleriyle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Güne başlamak için yüzünüzü yıkayıp aynaya baktığınızda yüzünüzde küçük bezeler çıkmış olabilir. Ancak bu büyütülecek bir olay değil. Milia adı verilen beyaz noktalar aslında oldukça yaygındır ve eğer ciddi bir rahatsızlıkla karşı karşıya değilseniz cilt bakım ürünleriyle tedavi edilebilir.

Beyaz Noktalara Neden Olan Şeyler Aslında Nedir?

Milialar, keratinle dolu küçük şişliklerdir. Cildiniz doğal yollardan yenilenme yeteneğine sahip olmadığı için bu görüntülere maruz kalabilir. Uzmanlar özellikle Güneş’in altında maruz kalındığında ciltte oluştuğunu söylüyor. Bir diğer nedenler arasında ise makyaj ve cilt bakım ürünlerinden kalan tıkanıklardan oluştuğunu söylüyor. Milialar cilt türüne ve yaşa bakılmaksızın herkeste olabilir ve vücudun farklı yerlerinde de görülebilir.

Peki Onlardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Sizi biraz rahatsız etsede onları sıkmayı denemeyin. Bunun yerine nazik ve hücre döngüsü olan ürünler kullanmaya çalışın. Cildi tahriş eden ve kızartan ürünleri tercih etmeyiniz. Uzmanlar özellikle glikoasit ve retinol gibi hücre döngüsünü teşvik eden ürünlerin bu kistleri nazikçe çözebileceği konusuna değiniyor. Bu ürünleri denemeden önce ise vücudunuzun analizini iyi bilmeniz gerekiyor.

Milia’lar Ne Kadar Sürede Kaybolur?

Bu minik yağ bezeleri bir kaç hafta veya bir kaç ay içerisinde yok olabilirler. Cildinizin nasıl bir travmaya maruz kaldığı hangi ürünlerin kullanılacağı ise bu konuda belirleyici olabilir. Eğer kullandığınız ürünlerden bir cevap alamadıysanız uzman bir dermatologa görünmenizde fayda var.

Yorum Yap